Na prezidentský podpis nyní čeká novela zákoníku práce obsahující následující změny. Jelikož novela již předtím překonala veto senátu (poslanecká sněmovna je přehlasovala), lze předpokládat, že další změny se konati nebudou.
Odstupné
1 násobek – při trvání pracovního poměru do jednoho roku
2 násobek – trvání pracovního poměru 1-2 roky
3 násobek – trvá-li více než dva roky
Odstupné se vyplácí v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele. Nejčastěji pokud Vám pracovní poměr nehlídán skončil v době neurčité (buď rovnou při podpisu) nebo když Vám zaměstnanec přijde po uplynutí doby určité do práce a Vy ho necháte pracovat.
Pracovní poměr na dobu určitou – maximálně na 3 roky a řetězit za sebou bude možné jen 3x
V souhrnu je tedy možné řetězit po dobu 9 let a BEZ povinné odstávky mezitím. Je otázka zda nová úprava zamezí natahování pracovního poměru na dobu určitou formou dodatků. Tedy, že by pracovní poměr byl sjednán na 6 měsíců, formou dodatků natahovaný až na 3 roky a pak ještě 2x znova.
A teď to nejzajímavější
DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE (DPP)
Limit pro použití DPP je odpracování u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Což je dvojnásobek než nyní (150 hodin). Tato změna je na druhou stranu vykoupena novým omezením. U příjmů nad 10.000 Kč měsíčně se z DPP bude odvádět sociální a zdravotní pojištění.
To značně omezí zneužívání dohody o provedení práce, při kterém docházelo až k nelogickému navyšování hodinové odměny, jenom aby se to protlačilo bez SP, ZP.
Nově při celoročním zatížení máte tedy k dispozici 25 hodin každý měsíc a je na Vás jakou hodinovou odměnu bude mít činnost, kterou si touto formou necháte zajistit. Při 10.000 Kč měsíčně by to tedy nemělo být víc než 400 Kč/hod.
Nezapomeňte sepsat dohodu písemně a stanovit v ní období na které se DPP uzavírá.
Patrně později doplním další perličky, které mají pro praxi největší dopad.